Hirose Electric Co Ltd FH19C-20S-0.5SH(99)
FH19C-20S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-20S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-20S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-20S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-20S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-20S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-20S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-20S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-20S, FH19C-20S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-20S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-20S-0.5SH(99)
IC ADC 16BIT UNIPOLAR 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
COLLET FFA.0S. - 2.7MM DIA datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLE MOD INT ANT SMARTBASIC datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TIP .100 SCREWDRIVER FOR MT1500 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 2.54MM datasheet.pdf