Hirose Electric Co Ltd FH19C-4S-0.5SH(99)
FH19C-4S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-4S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-4S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19C-4S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19C-4S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-4S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19C-4S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions4
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-4S-0.5SH(99)
Related LinksFH19C-4S-, FH19C-4S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-4S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19C-4S-0.5SH(99)
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
M16 3MIC PIN PLNGR CNTCT 2.4N 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf