Hirose Electric Co Ltd FH19C-5S-0.5SH(10)
FH19C-5S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-5S-0.5SH(10)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-5S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH19C-5S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH19C-5S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-5S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH19C-5S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions5
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-5S-0.5SH(10)
Related LinksFH19C-5S-, FH19C-5S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-5S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH19C-5S-0.5SH(10)
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FERRITE 2A 275 OHMS 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU USB EZ FX1 16KB 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 172-286V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 110W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf