SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MB65S15C
MB65S15C picture photo
Mfg. Part Number
MB65S15C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 65W
Datasheet Download
MB65S15C.pdf
Availability of MB65S15C
QUANTITY
MB65S15C Order Process
Ship out your order
Specifications of MB65S15C
Internal Part NumberEIS-MB65S15C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMB65S
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.3A
Power (Watts)65W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4.5kV (4500V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.50" L x 2.00" W x 1.30" H (88.9mm x 50.8mm x 33.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, UL
Power (Watts) - Max65W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MB65S15C
MB65S15C Details Description
Related parts for MB65S15C
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AM37XX datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 18.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.1A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf