Hirose Electric Co Ltd FH19S-12S-0.5SH(51)
FH19S-12S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-12S-0.5SH(51)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-12S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19S-12S-0.5SH(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH19S-12S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-12S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19S-12S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19S
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-12S-0.5SH(51)
Related LinksFH19S-12S, FH19S-12S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-12S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19S-12S-0.5SH(51)
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE 100V 4A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 5% 1600VDC datasheet.pdf