Hirose Electric Co Ltd FH19S-18S-0.5SH(05)
FH19S-18S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-18S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-18S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH19S-18S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH19S-18S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-18S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH19S-18S-0.5SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-18S-0.5SH(05)
Related LinksFH19S-18S, FH19S-18S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-18S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH19S-18S-0.5SH(05)
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC24H/AE24G/HKC24H datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 5POS 2MM datasheet.pdf
INDUCTOR KIT SHIELD ASPI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
TOOL KIT FOR 2699 2697-1 datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 400V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TOP1.5GS 05/180 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf