Hirose Electric Co Ltd FH19S-27S-0.5SH(51)
FH19S-27S-0.5SH(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH19S-27S-0.5SH(51)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19S-27S-0.5SH(51).pdf
Availability of FH19S-27S-0.5SH(51)
QUANTITY
FH19S-27S-0.5SH(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19S-27S-0.5SH(51)
Internal Part NumberEIS-FH19S-27S-0.5SH(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19S-27S-0.5SH(51)
Related LinksFH19S-27S, FH19S-27S-0.5SH(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19S-27S-0.5SH(51) Details Description
Related parts for FH19S-27S-0.5SH(51)
IC COMP DIFF DUAL SELFPWR 28SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SC74R datasheet.pdf
CAP ALUM 540UF 125V QC TERM datasheet.pdf
SWITCH LIMT SEALD PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 100V 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY YEL 28VAC/DC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf