Hirose Electric Co Ltd FH23-25S-0.3SHW(10)
FH23-25S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-25S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-25S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH23-25S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH23-25S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-25S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH23-25S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-25S-0.3SHW(10)
Related LinksFH23-25S-, FH23-25S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-25S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH23-25S-0.3SHW(10)
COMMON MODE CHOKE 220UH datasheet.pdf
IC SSTL-II PLL CLK-DRVR 48-TSSOP datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 5W datasheet.pdf
POWER SUPPLY/CURRENT SOURCE 115V datasheet.pdf