Hirose Electric Co Ltd FH23-33S-0.3SHAW(51)
FH23-33S-0.3SHAW(51) picture photo
Mfg. Part Number
FH23-33S-0.3SHAW(51)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH23-33S-0.3SHAW(51).pdf
Availability of FH23-33S-0.3SHAW(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH23-33S-0.3SHAW(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH23-33S-0.3SHAW(51)
Internal Part NumberEIS-FH23-33S-0.3SHAW(51)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH23
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.049" (1.25mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.3A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH23-33S-0.3SHAW(51)
Related LinksFH23-33S-0, FH23-33S-0.3SHAW(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH23-33S-0.3SHAW(51) Details Description
Related parts for FH23-33S-0.3SHAW(51)
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON TRIPLE OV 8-MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 12A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 480-490MHZ 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT SNAP LOCK 12MM datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 3W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf