Hirose Electric Co Ltd FH25-21S-0.3SH(05)
FH25-21S-0.3SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH25-21S-0.3SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH25-21S-0.3SH(05).pdf
Availability of FH25-21S-0.3SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH25-21S-0.3SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH25-21S-0.3SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH25-21S-0.3SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH25
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.15A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH25-21S-0.3SH(05)
Related LinksFH25-21S-, FH25-21S-0.3SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH25-21S-0.3SH(05) Details Description
Related parts for FH25-21S-0.3SH(05)
RES 2.4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
BG STTSHLD ZP 4X6" 100EA datasheet.pdf
ATTENUATOR 1 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf