Hirose Electric Co Ltd FH26-25S-0.3SHW(05)
FH26-25S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26-25S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26-25S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26-25S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26-25S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26-25S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26-25S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH26 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26-25S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26-25S-, FH26-25S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26-25S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26-25S-0.3SHW(05)
IC LATCH OCTAL 3 STATE 20-DIP datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
03P .093 COMM P&S RECPT .250CL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
MALE CARD EDGE 100POS .100 WW datasheet.pdf
CONN 2MM HM HDR 154POS VERT GOLD datasheet.pdf