Hirose Electric Co Ltd FH26W-21S-0.3SHW(05)
FH26W-21S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-21S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-21S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-21S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-21S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-21S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-21S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-21S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-21S-, FH26W-21S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-21S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-21S-0.3SHW(05)
TOOL TIPLETS FOR DESOLDERING datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
ROLLER LEVER HEAD FOR WL SERIES datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 20POS 28AWG datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 7400UF 200V SCREW datasheet.pdf
BLZ 5.08/04/180 SN DKGN datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf