Hirose Electric Co Ltd FH26W-21S-0.3SHW(99)
FH26W-21S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-21S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-21S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26W-21S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26W-21S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-21S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26W-21S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions21
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-21S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26W-21S-, FH26W-21S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-21S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26W-21S-0.3SHW(99)
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DICHTUNG F2P JPT-GH datasheet.pdf
CAP POLYMER 3900UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
GUARD ASSY SF DUAL datasheet.pdf
1000UF 35V 12,5X20 datasheet.pdf