Hirose Electric Co Ltd FH26W-23S-0.3SHW(98)
FH26W-23S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-23S-0.3SHW(98)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-23S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-23S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-23S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-23S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-23S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-23S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-23S-, FH26W-23S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-23S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-23S-0.3SHW(98)
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf