Hirose Electric Co Ltd FH26W-23S-0.3SHW(99)
FH26W-23S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-23S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-23S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26W-23S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26W-23S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-23S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26W-23S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-23S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26W-23S-, FH26W-23S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-23S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26W-23S-0.3SHW(99)
CIR BRKR 1.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 150A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 50W TO204AD datasheet.pdf
MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf