Vishay/Dale CMF55840R00BEEK
CMF55840R00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55840R00BEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 840 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55840R00BEEK.pdf
Availability of CMF55840R00BEEK
QUANTITY
CMF55840R00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55840R00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55840R00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)840
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55840R00BEEK
Related LinksCMF5584, CMF55840R00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55840R00BEEK Details Description
Related parts for CMF55840R00BEEK
HOLDER BATT 2-AAA CELLS SLDRLUGS datasheet.pdf
ENCODER 14MM ROTARY SQ VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 1-10 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1410 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 0.1UF 15% 11V 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 0.1A datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1UF 6.3V 0301 datasheet.pdf