Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(05)
FH26W-31S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(05)
IC DAC 14BIT MULTIPLYING 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
040/070 HYBRID PLUG 16P datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 16SOIC datasheet.pdf
MIC-C RCPT MALE 5/C 22AWG 6 INCH datasheet.pdf
GBX BACKPLANE 3 PAIR 25 COL OPEN datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf