Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(15)
FH26W-31S-0.3SHW(15) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(15)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(15).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(15)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(15) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(15)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(15)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(15)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(15) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(15) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(15)
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC TXRX BIDIR 16BIT LV 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 40POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ARROW MNT 5MM NAT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RETRO METAL 4M NPN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf