Hirose Electric Co Ltd FX11LA-68P-SV(21)
FX11LA-68P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LA-68P-SV(21)
Brief Description
CONN HEADER 68POS W/POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LA-68P-SV(21).pdf
Availability of FX11LA-68P-SV(21)
QUANTITY
FX11LA-68P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LA-68P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11LA-68P-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LA-68P-SV(21)
Related LinksFX11LA-6, FX11LA-68P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LA-68P-SV(21) Details Description
Related parts for FX11LA-68P-SV(21)
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.8A TO-263 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 10.63" datasheet.pdf
KIT DEV A/V DAISY CHAIN MAC datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf