Hirose Electric Co Ltd FH26W-31S-0.3SHW(99)
FH26W-31S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-31S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-31S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH26W-31S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH26W-31S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-31S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH26W-31S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions31
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-31S-0.3SHW(99)
Related LinksFH26W-31S-, FH26W-31S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-31S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH26W-31S-0.3SHW(99)
RELAY SSR 6A SIP DC INPT 100V datasheet.pdf
TOOL SUREPNCH IMPACT BIX CUTONLY datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 47MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MIXER HI LINEAR SIGE 20-TQFN datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf