Hirose Electric Co Ltd FH26W-37S-0.3SHW(10)
FH26W-37S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-37S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-37S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH26W-37S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH26W-37S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-37S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH26W-37S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-37S-0.3SHW(10)
Related LinksFH26W-37S-, FH26W-37S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-37S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH26W-37S-0.3SHW(10)
SWITCH DETECTOR 3.8MM HT SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 12MA 1.1 KOHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf