Hirose Electric Co Ltd FH26W-39S-0.3SHW(60)
FH26W-39S-0.3SHW(60) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-39S-0.3SHW(60)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 39POS .3MM
Datasheet Download
FH26W-39S-0.3SHW(60).pdf
Availability of FH26W-39S-0.3SHW(60)
QUANTITY
FH26W-39S-0.3SHW(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-39S-0.3SHW(60)
Internal Part NumberEIS-FH26W-39S-0.3SHW(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-39S-0.3SHW(60)
Related LinksFH26W-39S-, FH26W-39S-0.3SHW(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-39S-0.3SHW(60) Details Description
Related parts for FH26W-39S-0.3SHW(60)
CONN JACK 16POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 130V 100A DO-15 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DL UNIPOLR 16TSSOP datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 85MA 32.8 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 250 VDC RADI datasheet.pdf