Hirose Electric Co Ltd FH26W-41S-0.3SHW(98)
FH26W-41S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-41S-0.3SHW(98)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 41POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-41S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-41S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-41S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-41S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-41S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions41
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-41S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-41S-, FH26W-41S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-41S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-41S-0.3SHW(98)
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER SOT23-6 datasheet.pdf
IC PRESET UP/DWN COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
IC SW LVDS CROSSBAR 32TQFP datasheet.pdf
OSC VCXO 37.056MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 876MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf