Hirose Electric Co Ltd FH26W-51S-0.3SHW(05)
FH26W-51S-0.3SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-51S-0.3SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-51S-0.3SHW(05).pdf
Availability of FH26W-51S-0.3SHW(05)
QUANTITY
FH26W-51S-0.3SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-51S-0.3SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH26W-51S-0.3SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH26
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-51S-0.3SHW(05)
Related LinksFH26W-51S-, FH26W-51S-0.3SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-51S-0.3SHW(05) Details Description
Related parts for FH26W-51S-0.3SHW(05)
CONN MOD JACK 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 800KSPS SMPL 28SOIC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 PLASTIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SCR 1600V 2913A K-PUK datasheet.pdf