Hirose Electric Co Ltd FH26W-51S-0.3SHW(10)
FH26W-51S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-51S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-51S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH26W-51S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH26W-51S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-51S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH26W-51S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-51S-0.3SHW(10)
Related LinksFH26W-51S-, FH26W-51S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-51S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH26W-51S-0.3SHW(10)
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 48V datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 12POS .100 R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO-221AC datasheet.pdf
MOD WIFI 802.11B/G/N W/ANT SPI datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf