Hirose Electric Co Ltd FH27-57S-0.4SH(15)
FH27-57S-0.4SH(15) picture photo
Mfg. Part Number
FH27-57S-0.4SH(15)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
FH27-57S-0.4SH(15).pdf
Availability of FH27-57S-0.4SH(15)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH27-57S-0.4SH(15) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH27-57S-0.4SH(15)
Internal Part NumberEIS-FH27-57S-0.4SH(15)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH27
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions57
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH27-57S-0.4SH(15)
Related LinksFH27-57S-, FH27-57S-0.4SH(15) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH27-57S-0.4SH(15) Details Description
Related parts for FH27-57S-0.4SH(15)
FIXED IND 33UH 13.5A 17 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A GP20 datasheet.pdf
RES 348 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STR .100" TIN datasheet.pdf