Hirose Electric Co Ltd FH28-60S-0.5SH(48)
FH28-60S-0.5SH(48) picture photo
Mfg. Part Number
FH28-60S-0.5SH(48)
Brief Description
CONN FPC/FFC 60POS .5MM
Datasheet Download
FH28-60S-0.5SH(48).pdf
Availability of FH28-60S-0.5SH(48)
QUANTITY
FH28-60S-0.5SH(48) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28-60S-0.5SH(48)
Internal Part NumberEIS-FH28-60S-0.5SH(48)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing Material-
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28-60S-0.5SH(48)
Related LinksFH28-60S-, FH28-60S-0.5SH(48) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28-60S-0.5SH(48) Details Description
Related parts for FH28-60S-0.5SH(48)
FIXED IND 560UH 310MA 1.61 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE DIODE 135A INT-A-PAK datasheet.pdf