Yageo NKN7WSFR-73-0R43
NKN7WSFR-73-0R43 picture photo
Mfg. Part Number
NKN7WSFR-73-0R43
Brief Description
RES 0.43 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN7WSFR-73-0R43.pdf
Availability of NKN7WSFR-73-0R43
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN7WSFR-73-0R43 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN7WSFR-73-0R43
Internal Part NumberEIS-NKN7WSFR-73-0R43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN7WSFR-73-0R43
Related LinksNKN7WSFR, NKN7WSFR-73-0R43 Datasheet, Yageo Distributor
NKN7WSFR-73-0R43 Details Description
Related parts for NKN7WSFR-73-0R43
DIODE ZENER ARRAY 3.3V SOT363 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 56POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
FIBER OPTIC TRANSCEIVER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf