Hirose Electric Co Ltd FH28D-20S-0.5SH(05)
FH28D-20S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH28D-20S-0.5SH(05)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28D-20S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH28D-20S-0.5SH(05)
QUANTITY
FH28D-20S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28D-20S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH28D-20S-0.5SH(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH28 Series FPC/FFC Connectors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28D-20S-0.5SH(05)
Related LinksFH28D-20S, FH28D-20S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28D-20S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH28D-20S-0.5SH(05)
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 860MA 470 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf