Hirose Electric Co Ltd FH28E-20S-0.5SH(98)
FH28E-20S-0.5SH(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH28E-20S-0.5SH(98)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH28E-20S-0.5SH(98).pdf
Availability of FH28E-20S-0.5SH(98)
QUANTITY
FH28E-20S-0.5SH(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH28E-20S-0.5SH(98)
Internal Part NumberEIS-FH28E-20S-0.5SH(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.100" (2.54mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH28E-20S-0.5SH(98)
Related LinksFH28E-20S, FH28E-20S-0.5SH(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH28E-20S-0.5SH(98) Details Description
Related parts for FH28E-20S-0.5SH(98)
CONN HEADER 42POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 512MB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CABLE 27COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf