Hirose Electric Co Ltd FH29B-70S-0.2SHW(05)
FH29B-70S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29B-70S-0.2SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29B-70S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29B-70S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29B-70S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29B-70S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29B-70S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions70
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29B-70S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29B-70S-, FH29B-70S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29B-70S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29B-70S-0.2SHW(05)
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC .200A 600V datasheet.pdf