Hirose Electric Co Ltd FH29BW-24S-0.2SHW(05)
FH29BW-24S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29BW-24S-0.2SHW(05)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29BW-24S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29BW-24S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29BW-24S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29BW-24S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29BW-24S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions24
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29BW-24S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29BW-24S, FH29BW-24S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29BW-24S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29BW-24S-0.2SHW(05)
MODULE PWR ENTRY 250V 16A SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
VHDM 6 ROW OPEN END BACKPLANE datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 24V datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf