Hirose Electric Co Ltd FH29BW-44S-0.2SHW(05)
FH29BW-44S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29BW-44S-0.2SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 44POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29BW-44S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29BW-44S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29BW-44S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29BW-44S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29BW-44S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions44
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29BW-44S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29BW-44S, FH29BW-44S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29BW-44S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29BW-44S-0.2SHW(05)
BERGSTIK II .100" SR-STRAIGHT datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.20V SOT23-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RECPT 24POS R/A TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WHITE 24VAC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf