Hirose Electric Co Ltd FH29BW-44S-0.2SHW(99)
FH29BW-44S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29BW-44S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 44POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29BW-44S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29BW-44S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29BW-44S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29BW-44S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29BW-44S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions44
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29BW-44S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29BW-44S, FH29BW-44S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29BW-44S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29BW-44S-0.2SHW(99)
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf