Hirose Electric Co Ltd FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
FH29DJ-70S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 70POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29DJ-70S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29DJ-70S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29D
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions70
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29DJ-70S, FH29DJ-70S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29DJ-70S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29DJ-70S-0.2SHW(99)
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI6 datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS .100 LOCKING datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC PREC MULTIPLIER MONO 14-CDIP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT DUAL 16WSOIC datasheet.pdf
RES 2.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 14 datasheet.pdf