Hirose Electric Co Ltd FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
FH29DJ-90S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 90POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29DJ-90S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29DJ-90S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions90
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29DJ-90S, FH29DJ-90S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29DJ-90S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29DJ-90S-0.2SHW(99)
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 40M datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS EXT ACT SMD 24V datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 130A 480V datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 3.025A 40 MOHM datasheet.pdf
ADAPTOR PLATE datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf