Hirose Electric Co Ltd FH30-80S-0.3SHW(98)
FH30-80S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH30-80S-0.3SHW(98)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH30-80S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH30-80S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH30-80S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH30-80S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH30-80S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH30
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions80
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureRotary Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material-
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.15A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH30-80S-0.3SHW(98)
Related LinksFH30-80S-, FH30-80S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH30-80S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH30-80S-0.3SHW(98)
POT 100 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
IC LIU E1/T1/J1 3.3V 144-ELQFP datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN 1.5MM 5 PIN VERT TH datasheet.pdf