Hirose Electric Co Ltd FH33-10S-0.5SH(99)
FH33-10S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH33-10S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33-10S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH33-10S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH33-10S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33-10S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH33-10S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH33 Series FPC/FFC Connector
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33-10S-0.5SH(99)
Related LinksFH33-10S-, FH33-10S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33-10S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH33-10S-0.5SH(99)
CAP CER 330PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf