Hirose Electric Co Ltd FH33-6S-0.5SH
FH33-6S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH33-6S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33-6S-0.5SH.pdf
Availability of FH33-6S-0.5SH
QUANTITY
FH33-6S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33-6S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH33-6S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33-6S-0.5SH
Related LinksFH33-6, FH33-6S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33-6S-0.5SH Details Description
Related parts for FH33-6S-0.5SH
CAP CER 18PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf