Hirose Electric Co Ltd FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
FH33MHJ-65S-0.4SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 65POS 0.40MM R/A
Datasheet Download
FH33MHJ-65S-0.4SH(99).pdf
Availability of FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
QUANTITY
FH33MHJ-65S-0.4SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33MHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions65
Pitch0.016" (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.4A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Related LinksFH33MHJ-65, FH33MHJ-65S-0.4SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33MHJ-65S-0.4SH(99) Details Description
Related parts for FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
EVAL MOD FOR ADS8345 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 3200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
8X EMI GUIDE HOUSING ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf