Hirose Electric Co Ltd FH34SJ-11S-0.5SH(99)
FH34SJ-11S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SJ-11S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SJ-11S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34SJ-11S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34SJ-11S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SJ-11S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34SJ-11S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SJ-11S-0.5SH(99)
Related LinksFH34SJ-11S, FH34SJ-11S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SJ-11S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34SJ-11S-0.5SH(99)
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
T8347B TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf