Hirose Electric Co Ltd FH34SJ-4S-0.5SH(50)
FH34SJ-4S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SJ-4S-0.5SH(50)
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SJ-4S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SJ-4S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SJ-4S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SJ-4S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SJ-4S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SJ
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions4
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SJ-4S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SJ-4S, FH34SJ-4S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SJ-4S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SJ-4S-0.5SH(50)
CONN RCPT 5POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
68668-15-CUS.HDR RA 2X17 datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-0.05VDC IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf