Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
FH34SRJ-14S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
Brief Description
CONN FPC/FFC 14POS .5MM
Datasheet Download
FH34SRJ-14S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SRJ-14S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions14
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SRJ-14, FH34SRJ-14S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-14S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SRJ-14S-0.5SH(50)
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
NPN CONTROLLER datasheet.pdf
RFI SHIELD FINGER AU 2.75MM SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
OSC XO 148.35165MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf