Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
FH34SRJ-14S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC/FFC 14POS .5MM
Datasheet Download
FH34SRJ-14S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH34SRJ-14S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
FH34SRJ Series
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions14
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
Related LinksFH34SRJ-14, FH34SRJ-14S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-14S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH34SRJ-14S-0.5SH(99)
CONN HEADER RT/A 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SIGNAGE PLAYER J1900 64G RAM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf