Hirose Electric Co Ltd FH35-35S-0.3SHW(50)
FH35-35S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35-35S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 35POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35-35S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35-35S-0.3SHW(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35-35S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35-35S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35-35S-0.3SHW(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions35
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35-35S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35-35S-, FH35-35S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35-35S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35-35S-0.3SHW(50)
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M12 5V MINI datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 3A 200V KBPM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 1.5A (Switch) Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf