Hirose Electric Co Ltd FH35C-11S-0.3SHW(10)
FH35C-11S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-11S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 11POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-11S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-11S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-11S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-11S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-11S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions11
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-11S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-11S-, FH35C-11S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-11S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-11S-0.3SHW(10)
LED 3MM RT ANG LOW CUR GRN PCMNT datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LABEL COMP NON-ADH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SKT datasheet.pdf