Hirose Electric Co Ltd FH35C-27S-0.3SHW(10)
FH35C-27S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-27S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 27POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-27S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-27S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-27S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-27S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-27S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-27S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-27S-, FH35C-27S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-27S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-27S-0.3SHW(10)
POT 50 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC POS HV HOT-SWAP CTRLR 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HOLDER FOR SL-CH** datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 120A TO-264 datasheet.pdf