Hirose Electric Co Ltd FH35C-37S-0.3SHW(10)
FH35C-37S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-37S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 37POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-37S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-37S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-37S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-37S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-37S-0.3SHW(10)
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-37S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-37S-, FH35C-37S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-37S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-37S-0.3SHW(10)
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER FOR ADF7012 datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
UMY 21.75 X 54 SPECIAL WIDTH YW datasheet.pdf
CONN HDR 61POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf