Hirose Electric Co Ltd FH35C-51S-0.3SHW(10)
FH35C-51S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-51S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 51POS .3MM
Datasheet Download
FH35C-51S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH35C-51S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH35C-51S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-51S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH35C-51S-0.3SHW(10)
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-51S-0.3SHW(10)
Related LinksFH35C-51S-, FH35C-51S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-51S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH35C-51S-0.3SHW(10)
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER SPLICE PROTECTOR CLEAR datasheet.pdf
IDC CONN 20POS PLUG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER VERT ME HT GRN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
IC 16CH ANALOG SWITCH 220V 48LQF datasheet.pdf