NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. KMPC862PVR80B
KMPC862PVR80B picture photo
Mfg. Part Number
KMPC862PVR80B
Brief Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Datasheet Download
KMPC862PVR80B.pdf
Availability of KMPC862PVR80B
QUANTITY
KMPC862PVR80B Order Process
Ship out your order
Specifications of KMPC862PVR80B
Internal Part NumberEIS-KMPC862PVR80B
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed80MHz
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1)
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KMPC862PVR80B
KMPC862PVR80B Details Description
Related parts for KMPC862PVR80B
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9995 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS BRKWY VERT T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEMALE TIN TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 390MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf